Objawy choroby POChP. Sprawdź, czy jest się czym martwić

To trzecia najczęstsza przyczyna umieralności i choroba, na którą choruje około 380 milionów ludzi. POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, stanowi bardzo poważny problem zdrowotny. Zdaniem WHO w ciągu najbliższej dekady liczba zgonów bezpośrednio związanych z POChP może wzrosnąć nawet o 30 proc. Jednym z głównych powodów tak wysokiej umieralności jest późna diagnostyka. To dlatego, że wiele osób wciąż nie wie, jakie są objawy choroby POChP i nie reaguje na pierwsze niepokojące sygnały wysyłane przez organizm.

oddychajmy

Czym jest POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest spowodowana długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim pyły, gazy oraz dym tytoniowy. Prowadzi to do rozwinięcia się stanu zapalnego w układzie oddechowym, nieodwracalnie uszkadzając drogi oddechowe.

Skutkiem choroby jest ograniczenie przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. U chorych obserwuje się przewlekły stan zapalny w oskrzelach oraz zmiany w miąższu płuc i w pozostałych naczyniach płucnych. Pisząc prościej: choroba powoduje chroniczne niedotlenienie organizmu, co ma negatywny wpływ na wszystkie funkcje życiowe.

Warto podkreślić, że współczesna medycyna klasyfikuje POChP jako chorobę ogólnoustrojową. Mogą z nią współwystępować także inne choroby, jak osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Kto najczęściej choruje na POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc od zawsze była określana mianem „choroby palaczy tytoniu”. I choć wciąż jest to główny czynnik ryzyka POChP, to jednak sukcesywnie rośnie liczba chorych wśród osób, które nigdy nie paliły wyrobów tytoniów.

Coraz ważniejszym czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby jest zanieczyszczenie powietrza – toksyny i inne związki chemiczne tworzące zjawisko smogu mogą po czasie wywołać stan zapalny w układzie oddechowym.

Na POChP chorują również osoby, które były narażone na długotrwały kontakt z zapylonym powietrzem i szkodliwymi gazami z racji wykonywanych obowiązków zawodowych. Można tutaj wymienić górników, hutników, rolników, operatorów maszyn, budowlańców, pracowników zakładów chemicznych, kosmetyczki, fryzjerów, mechaników samochodowych czy sprzątaczki.

Najważniejsze objawy choroby POChP 

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się latami rozwijać bezobjawowo lub dawać skąpe i nieswoiste objawy. Dlatego bardzo ważne jest to, aby osoby z omówionych wcześniej grup ryzyka, zwłaszcza mające powyżej 40 lat, zwracały baczną uwagę na wszelkie niepokojące sygnały zdrowotne.

Do podstawowych objawów choroby POChP zaliczamy:

  • Przewlekły kaszel– utrzymujący się przez wiele tygodni czy nawet miesięcy, niemający charakteru napadowego, nasilający się pod wpływem czynników drażniących (pyły, gazy, dym tytoniowy).
  • Duszność – charakterystycznym dla POChP objawem jest nasilająca się duszność, początkowo pojawiająca się w trakcie wysiłku fizycznego. Z czasem trudności z oddychaniem mogą towarzyszyć chorej osobie również w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny– plwocina to wydzielina z płuc, której regularne odkrztuszanie może sugerować nie tylko POChP, ale także infekcję w układzie oddechowym czy znacznie poważniejsze schorzenia (włącznie z nowotworem płuc).
  • Obniżona tolerancja wysiłku– męczliwość, awersja do uprawiania sportu, z czasem trudności z wykonywaniem nawet podstawowych czynności, jak ubranie się czy umycie. To typowe objawy mogące sugerować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Co robić, gdy masz podejrzenie POChP?

Zacznij od wizyty w swojej przychodni. Objawy choroby POChP są na tyle nieswoiste, że mogą wskazywać na szereg innych chorób. Stąd pierwsze kroki należy skierować do lekarza POZ.

Lekarz przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na konsultację w poradni pulmonologicznej. Tam będzie kontynuowana – ewentualna – specjalistyczna diagnostyka w kierunku POChP.

W przypadku zdiagnozowania choroby rozpoczyna się leczenie, które ma na celu złagodzenie objawów i danie choremu szansy na utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia. Podkreślamy przy tym, że POChP nie można całkowicie wyleczyć.

[Artykuł zewnętrzny]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.